Tablet bilgisayarınızda sadece Wi-Fi özelliği var diye, internete sadece Wi-Fi noktalarında girmek zorunda değilsiniz. 3G modemlerin takılabildiği bazı cihazlarda, bazı ayarlar yaptıktan sonra istediğiniz yerde internete girmeye devam edebilirsiniz.

Konumuzla alakalı olarak 2 tür tablet bilgisayar var. 3G ile uyumlu olanlar ve olmayanlar. Fiyat olarak daha uygun olması nedeniyle sadece Wi-Fi uyumlu tablet bilgisayarlara yönelebilirsiniz. Ancak bu durumda sadece Wi-Fi olan noktalarda mı internete gireceksiniz? Tabii ki hayır.

Wi-Fi noktalarının yeterince yaygın olmamasından dolayı, 3G oldukça önemli bir seçenek haline dönüşüyor. Örnek olarak; tablet bilgisayarınızı otobüste veya trende kullanarak internete girmek istediğinizde, bir Wi-Fi noktası bulmak imkansızlaşabilir. Bu durumda 3G çok önemli bir ihtiyaç.

Android Honeycomb tabletlerdeki USB desteği sayesinde, 3G modem ile internete girebilirsiniz. Mobil operatörlerin, PC, Netbook ve Laptoplarda kullanılmak üzere sundukları 3G modemler (dongle) ile sadece Wi-Fi noktalarıyla sınırlanmadan internet keyfinize devam edebilirsiniz.

Android Honeycomb ve 3G modemler

Wi-Fi ve 3G’nin ikisini birden destekleyen tabletler için çok çeşitli internete bağlanma yolu varken, sadece Wi-Fi özellikli tabletler için internete bağlanma yolları oldukça sınırlı.

3G modemler ve tablet bilgisayarlarla internete bağlanamamanın arkasında temel neden olarak, 3G dongle denilen 3G modem cihazlarının, tabletler için değil, Windows ve Mac OS X cihazlar için üretilmiş olmasını gösterebiliriz. Bu cihazlar, uygun bir işletim sistemine sahip makinalara takıldıkları zaman, otomatik olarak çalıştırılırlar ve gerekli yazılımı kurarlar. Ancak tabii ki tabletlerde böyle birşey mümkün değil.

Peki uygun bir 3G modemi nasıl seçeceğiz?

Mobil operatörlerin verdiği 3G modemler genel olarak, sıradan bir USB bellek gibi geliyor. Bu nedenle Motorola Xoom gibi tabletler, bu cihazları tanımayabiliyor.

Bu cihazlar yerine, benzer ancak daha kullanışlı olan Huawei 3G modemleri tercih edebilirsiniz.

Huawei 3G modemi kullanıma hazırlamak

Test ettiğimiz ve kullanıma en uygun olan 3G USB modem olarak Huawei E1550’yi belirledik. Tabii ki diğer modelleri de kullanabilirsiniz. Ancak bir modem satın alıp, tablete takmadan önce birkaç adımı gözden geçirmeniz ve uygulamanız gerekiyor.

İlk aşamada, modemin varsayılan olarak belirlenmiş olan CD autorun özelliğini kapatmamız gerekiyor. Bu işlemi sadece bir bilgisayar yardımıyla yapabilirsiniz.

Bu adresteki yazılımı indirin. Bu esnada modeminizi bilgisayarınıza takın. Tabletinize değil, bilgisayarınıza.

Kısa bir süre içinde, modem bilgisayarınıza otomatik olarak yüklenecektir. Şimdi aygıt yöneticisini açın. (Aygıt yöneticisi Windows 7 işletim sistemlerinde şu yol takip edilerek açılabilir: Başlat -> Bilgisayarım üzerinde sağ tık ve Özellikler -> Aygıt Yöneticisi) 3G modem cihazını bulduktan sonra (muhtemelen Modemler kategorisinin altında) bu kategoriyi genişletin ve HUAWEI Mobile Connect – 3G modeme sağ tıklayıp, Özellikler‘e girip, Modem sekmesine geçin. Burada bulunan port numarasını bir yere not edin.

Sonraki aşama olarak, modem hala bilgisayarınıza bağlıyken, indirmiş olduğunuz putty.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki imajda da görebileceğiniz şekilde, soldan Session bölümünü seçip, sağ tarafta Connection Type olarak Serial’i seçin. Aygıt yöneticisine girip modem özelliklerinden aldığımız ve not ettiğimiz port numarasını Serial Line alanına yazın. Open butonuna basın.

Open butonuna bastıktan sonra, ekranda herhangi birşey görünmese bile, klavyeden ATZ yazıp Enter‘a basın. OK mesajı alacaksınız.

Sonra aynı şekilde ATI yazıp Enter‘a basın. Bu şekilde modemi aşağıdaki komutlar için hazırlıyoruz.

Tekrar aygıt yöneticisini açın. Nasıl açacağınızı artık biliyor olmalısınız. Modemler kategorisinin altında modeminize sağ tıklayıp Özellikler’e girin. Gelişmiş sekmesine geçin.

Extra initialization commands alanına sırasıyla şu komutları girin. Dikkat etmeniz gereken 2. komuttaki IP ve apn.adı kısmına, mobil operatörünüzün verdiği IP ve APN adını gireceksiniz. Mobil operatörünüzün müşteri hizmetlerinden bu bilgileri alabilirsiniz.

AT+CPIN=1234

AT+cgdcont=1,"IP","apn.adı"

Komutları yazdıktan sonra Tamam butonuna basıp çıkın.

Sıra geldi tablet bilgisayardan internete bağlanmaya

Bu ayarları yaptıktan sonra, modemi bilgisayarınızdan güvenli kaldır seçeneği ile çıkarın. Ardından tabletinizi kapatın.

Bu aşamada tabletinizi nasıl USB Host modunda başlatacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu işlem tüm cihazlar için farklı olduğu için, cihazınızın kullanım klavuzundan veya forumlardan sorgulayarak bunu öğrenebilirsiniz. Tabletinizi USB Host modunda başlatmadan önce, 3G modeminizi tablete takın.

Android Honeycomb başlatılınca, Ayarlar -> Kablosuz & Ağlar -> Mobil Ağlar yolunu izleyin ve Data enabled kutusunu işaretleyin. Bunun yapılmasıyla beraber, APN’niz, ağ operatörüyle beraber seçilmeye elverişli şekilde görüntülenecektir.  Seçim yaparak internet bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.